Ústecká zoo má nový přírůstek: malé tamaríny bělohubé

4. listopad 2013 | 12:44
Tamaríni bělohubí. Foto: archiv Zoo Ústí n. L.Tamaríni bělohubí. Foto: archiv Zoo Ústí n. L.

Ústí n/L. - Nejnovějším přírůstkem ústecké zoologické zahrady jsou dvojčata tamarínů bělohubých. Návštěvníci je mohou vidět v pavilonu exotária.

V pondělí 21. října 2013 se v ústecké zoo narodila dvojčata tamarínů bělohubých, tento druh drápkatých opiček obývá pavilon exotária.

Malí tamarínci vypadají trošku jako šedivé myšky, které může pečlivý pozorovatel objevit od prvního dne na zádech jejich rodičů. Většinou je nosí hlavně samec, ale v péči se střídá i se samicí, která je kojí. Taková péče je u drápkatých opiček běžná, později se dokonce zapojují i ostatní členové rodinné skupinky. V našem případě ji kromě rodičů tvoří dva starší sourozenci, oba jsou samečci, kteří se u nás narodili v roce 2011 a 2012. Rodiče pocházejí z jiných zoologických zahrad, samička se narodila v Zoo Bojnice na Slovensku a sameček pochází z německého Tierparku Gettorf. Oběma je šest let a v naší zoo jsou od roku 2010.

Chov drápkatých opiček je náročný na různorodost a pestrost potravy i na dostatek UV záření a tepla. To jim zajišťují speciální lampy a výhřevné zdroje. Co se týče krmení, dostávají speciální kaši plnou vitamínů, k jejich oblíbeným pochoutkám dále patří  krmný hmyz, zejména sarančata, banány, hroznové víno či piškoty. Samozřejmě, že kromě toho dostávají širokou škálu dalšího ovoce a zeleniny, rýži a různé doplňky.

Informace z jejich domoviny, což je jihoamerická Amazonie, konkrétně sever Peru, sever Bolívie a dvě oblasti v západní Brazílii, nejsou tak tragické jako u jiných druhů drápkatých opiček, přesto je tento druh zapsán v Mezinárodním seznamu ohrožených druhů (IUCN Red List). Populace je zatím stabilní, i když může být ohrožena kácením tropických pralesů a jejich fragmentací, popř. chovem jako domácí mazlíčci.

Zdroj: Věra Vrabcová, mluvčí Zoo Ústí nad Labem

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře



Top zprávy

Zdrogovaný motorkář bez řidičáku ujížděl policistům!

Zdrogovaný motorkář bez řidičáku ujížděl policistům!

11/8 / KRIMI / ÚSTÍ N.L. - V pátečním ránu zburcoval policisty nedisciplinovaný motorkář, který jim ujížděl bez helmy vysokou rychlostí. Později se ukázalo, že motorka byla kradená, řidič byl zdrogovaný a bez řidičáku.


Arma prošla do 3. kola MOL Cupu, vyhrála v Turnově

Arma prošla do 3. kola MOL Cupu, vyhrála v Turnově

9/8 / ÚSTECKÉ SPORTY / TURNOV - Divizní Turnov na druholigové Ústí nad Labem v 2. kole MOL Cupu nevyzrál a prohrál 1:3. Ještě do 60. minuty ale ústeckou Armu notně trápil, ta rozhodla dvěma góly v rozmezí 63. a 66. minuty.


V úterý dojde k odstávce vody. Především na Klíši

V úterý dojde k odstávce vody. Především na Klíši

31/7 / AKTUALITY / ÚSTÍ N.L. - V úterý 1. srpna dojde k odstávce vody v některých částech Ústí nad Labem. Odstávka se plánuje na dobu mezi osmou a dvaadvacátou hodinou.


V Ústí mohou vzniknout filmové ateliéry. Víme, kde

V Ústí mohou vzniknout filmové ateliéry. Víme, kde

31/7 / AKTUALITY / ÚSTÍ NAD LABEM - Možná je to překvapivé, ale v Ústí nad Labem by se mohly točit filmy či reklamy. A to ve filmových ateliérech.




SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeÚstecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeÚstecko.cz na Facebooku


Redakce MojeÚstecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516