Tajemství mrtvého Trabanta z Divoké rokle poodhaleno

1. září 2014 | 00:28
Exhumace Trabantu. Foto: Topi PigulaExhumace Trabantu. Foto: Topi Pigula

Ústí n/L. - Nadšenci o víkendu vykopali vrak Trabanta z unikátní přírodní památky Divoká rokle u Ústí nad Labem. Ještě ho ale budou muset rozřezat a odvézt.

Po několika desetiletích poklidného spánku bylo z vraku Trabanta v dolní části přírodní památky Divoká rokle nad Mojžířem vidět pouze jedno kolo a pár zprohýbaných plechů a bakelitu. To ale již po této sobotě neplatí; dvacítka nadšenců vybavená krumpáči a rýči vrak doslova a do písmene exhumovala.

"Ukázalo se ale, že ten vrak není až tak rozložený, jak jsme očekávali. Čeká nás tedy ještě druhá část dramatu, kterou bych nazval pitva," vypráví Jan Kvapil z organizujícího sdružení Středohoří sobě.

Vrak bude totiž třeba dopravit ještě necelého půl kilometru k silnici neschůdnou roklí s několika skalními prahy a popadanými stromy. "A to je trochu problém, toto nezvládneme bez rozřezání zbytku auta flexou nebo autogenem. Budeme moc vděční, kdyby nám byl někdo ochoten alespoň jeden z těchto přístrojů vypůjčit," dodává Kvapil. Sdružení Středohoří sobě hodlá dokončit úklid Divoké rokle, a tím konečně odhalit "tajemství mrtvého Trabanta," do konce září nebo začátku října, než začnou ty pravé podzimní plískanice.

Organizátory příjemně překvapil zájem veřejnosti o tuto úklidovou akci, neboť ji ohlásili pouze přes sociální síť facebook. Na místo dokonce dorazila skupina aktivistů kolem hnutí Pro! Ústí, včetně lídra neštěmické kandidátky Jiřího Škody, a lídryně neštěmické kandidátky Ústeckého fóra občanů Lenka Jaremová.

"Člověk by si až myslel, že ta vysoká účast je způsobená nadcházejícími volbami, ale lidé kolem Pro! Ústí prý pořádají podobné úklidové akce již od jara a i Lenka Jaremová se léta angažuje v úklidech Krásného Března a okolí. Mě osobně spíše přilákal ten nádech tajemna," přemítá jedna z účastnic Helena Patráková.

Vrak Trabanta určitě váží několik set kilogramů. "S účastníky sobotní exhumace jsme se dohodli, že ho odvezeme do sběrny a výnos věnujeme na opravu Hraničáře. Spojíme tak užitečné s užitečným," uzavírá Kvapil.

Nejblížší akcí sdružení Středohoří sobě je Švestková pouť u kaple a studánky svatého Víta v Sinutci na Libčevesku. Již tuto sobotu 6. září 2014 od 16 hodin poprvé po mnoha desetiletích bude odsloužena první mše v prostorech této krásné, ale i zdevastované barokní stavby.

Při obřadu zazpívá přední český interpret a znalec barokní hudby Michael Pospíšil. O kapli již několik let pečujeme spolu se Spolkem pro záchranu kaple sv. Víta v Sinutci, v loňském roce byla dokončena oprava střechy.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Zdrogovaný motorkář bez řidičáku ujížděl policistům!

Zdrogovaný motorkář bez řidičáku ujížděl policistům!

11/8 / KRIMI / ÚSTÍ N.L. - V pátečním ránu zburcoval policisty nedisciplinovaný motorkář, který jim ujížděl bez helmy vysokou rychlostí. Později se ukázalo, že motorka byla kradená, řidič byl zdrogovaný a bez řidičáku.


Arma prošla do 3. kola MOL Cupu, vyhrála v Turnově

Arma prošla do 3. kola MOL Cupu, vyhrála v Turnově

9/8 / ÚSTECKÉ SPORTY / TURNOV - Divizní Turnov na druholigové Ústí nad Labem v 2. kole MOL Cupu nevyzrál a prohrál 1:3. Ještě do 60. minuty ale ústeckou Armu notně trápil, ta rozhodla dvěma góly v rozmezí 63. a 66. minuty.


V úterý dojde k odstávce vody. Především na Klíši

V úterý dojde k odstávce vody. Především na Klíši

31/7 / AKTUALITY / ÚSTÍ N.L. - V úterý 1. srpna dojde k odstávce vody v některých částech Ústí nad Labem. Odstávka se plánuje na dobu mezi osmou a dvaadvacátou hodinou.


V Ústí mohou vzniknout filmové ateliéry. Víme, kde

V Ústí mohou vzniknout filmové ateliéry. Víme, kde

31/7 / AKTUALITY / ÚSTÍ NAD LABEM - Možná je to překvapivé, ale v Ústí nad Labem by se mohly točit filmy či reklamy. A to ve filmových ateliérech.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeÚstecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeÚstecko.cz na Facebooku


Redakce MojeÚstecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516