Rychlovak v Ústí? Zastávka v krajském městě není jistá

11. prosinec 2014 | 00:50
Nádraží v Ústí nad Labem. Foto: archiv MojeÚstecko.czNádraží v Ústí nad Labem. Foto: archiv MojeÚstecko.cz

Ústí n/L. - Vedení Ústí nad Labem se obává toho, že plány se zastávkou rychlovlaku v krajském městě se nemusí dočkat reality. A vlak na trati Praha - Drážďany - Berlín nakonec povede koridorem mimo město.

Přestože je jedním z plánů budoucnosti vybudovat na Střekově v Ústí nad Labem nové nádraží pro rychlovlak v rámci VRT - vysokorychlostní trati Berlín - Praha, neboť z Litoměřic by se do krajského města dostal 16 kilometrovým tunelem skrz České středohoří, v plánu jsou i jiné varianty. V jedné dokonce to, že rychlotrať bude vedena mimo město.

"Město se aktivně zapojuje do přípravy vysokorychlostní tratě Praha-Drážďany se zastávkou v Ústí nad Labem," uvedl mluvčí města Romana Macová. "Radní projednali situaci kolem vysokorychlostní železnice Praha – Drážďany a shodli se, že je v zájmu města Ústí nad Labem, aby zvažovaný koridor vysokorychlostní železnice Drážďany – Praha vedl přes město Ústí nad Labem a aby ve městě byla zastávka rychlých vlaků."

Na jaře 2014 probíhaly diskuse s vedením nové rychlotrati na Litoměřicku, a to v úseku od hranic Středočeského kraje přes Roudnici nad Labem až po Litoměřice/Lovosice. Nyní probíhá diskuse nad přeshraničním úsekem Litoměřice - Ústí nad Labem - Heidenau. Vše je ve fázi přípravy.

"Tato fáze lonkrétně prověří environmentální, technické, ekonomické, právní a časové nároky nezbytné k vybudování vysokorychlostní trati. Výsledky přípravných studií se využijí pro budoucí technické a územní plánování v České republice a budou zahrnuty do budoucího národního plánu dopravní infrastruktury Německa. Dokončení globálního projektu zajistí pozitivní socioekonomické důsledky, zejména kratší přepravní časy a menší environmentální stopu," uvedla mluvčí ústeckého magistrátu.

Ústeckým radním se nelíbí, že územně-plánovací vymezení trasy dopravního koridoru je nadále vedeno v širokém pásu mezi Teplicemi a Ústím nad Labem, tedy mimo město. "Proto nově bude požadováno doplnění pro možné varianty trasování vysokorychlostní trati s uzlovými body Berlin – Dresden – Ústí nad Labem – Praha," podotkla Romana Macová.

Podle ústeckého primátora Josefa Zikmunda (ANO) má vysokorychlostní železnice pro Ústí nad Labem a jeho okolí silný rozvojový potenciál. "Hospodářský, sociální, dopravní, urbanistický, kulturní. Lze předpokládat, že vstup mezi evropská města spojená rychlou železnicí by posílil postavení Ústí nad Labem jako centra severozápadních Čech, zvýšil turistický zájem o město a jeho okolí a o univerzitu a posílil by atraktivitu města pro investice, zřejmě především do výzkumu a inovativních technologií opírajících se primárně o špičkové odborníky, kteří se potřebují rychle a pohodlně dopravit do dalších evropských a světových center," vyjmenoval budoucí přínosy vysokorchlostní železnice.

Podobný požadavek je veden i ve Strategii rozvoje města Ústí nad Labem 2015-2020. "Je to jedna z prioritních cílů města aktivní zapojení do přípravy vysokorychlostní tratě Praha-Drážďany se zastávkou v Ústí nad Labem," dodala mluvčí města.

ČTĚTE:  Přes Ústí nad Labem má vést rychlotrať. 16 kilometrovým tunelem přes České středohoří

Plán 2030: Napojit na vysokorychlostní trať kromě Ústí n. L. i Mostecko

Přes Podřipsko má vést rychlotrať. Hrobce s trasou nesouhlasí

Autor: Radek Pešout

Šéfredaktor serveru SeveročeskýDeník.cz. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, v médiích pracuje od roku 1997. Po roce 2000 spoluvytvářel odborné mediální weby, věnoval se analýzám, komentářům, rozhovorům. Je autorem několika mediálních studií o rozhlasovém a televizním vysílání se specializací na programování obsahu. V roce 2005 založil web MediaShow.cz. Na konzultačních pozicích pracoval pro mediální skupinu Mafra či TV Barrandov. Působil i ve vydavatelství Vltava-Labe-Press.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Zdrogovaný motorkář bez řidičáku ujížděl policistům!

Zdrogovaný motorkář bez řidičáku ujížděl policistům!

11/8 / KRIMI / ÚSTÍ N.L. - V pátečním ránu zburcoval policisty nedisciplinovaný motorkář, který jim ujížděl bez helmy vysokou rychlostí. Později se ukázalo, že motorka byla kradená, řidič byl zdrogovaný a bez řidičáku.


Arma prošla do 3. kola MOL Cupu, vyhrála v Turnově

Arma prošla do 3. kola MOL Cupu, vyhrála v Turnově

9/8 / ÚSTECKÉ SPORTY / TURNOV - Divizní Turnov na druholigové Ústí nad Labem v 2. kole MOL Cupu nevyzrál a prohrál 1:3. Ještě do 60. minuty ale ústeckou Armu notně trápil, ta rozhodla dvěma góly v rozmezí 63. a 66. minuty.


V úterý dojde k odstávce vody. Především na Klíši

V úterý dojde k odstávce vody. Především na Klíši

31/7 / AKTUALITY / ÚSTÍ N.L. - V úterý 1. srpna dojde k odstávce vody v některých částech Ústí nad Labem. Odstávka se plánuje na dobu mezi osmou a dvaadvacátou hodinou.


V Ústí mohou vzniknout filmové ateliéry. Víme, kde

V Ústí mohou vzniknout filmové ateliéry. Víme, kde

31/7 / AKTUALITY / ÚSTÍ NAD LABEM - Možná je to překvapivé, ale v Ústí nad Labem by se mohly točit filmy či reklamy. A to ve filmových ateliérech.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeÚstecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeÚstecko.cz na Facebooku


Redakce MojeÚstecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516